
Cena za minutę połączenia głosowego do wszystkich sieci
Na samym początku weźmiemy pod lupę koszt minuty rozmowy do innych sieci w standardzie (czyli bez zbędnego kombinowania). Nie interesują nas specjalne pakiety minut, których zadaniem jest zmniejszenie kosztów. Klient powinien mieć już na samym wejściu konkurencyjne ceny, a nie bawić się w kupowanie hurtem wybranej liczby minut w niższej cenie. W tej podkategorii nie ma zmian i dalej pochwalić się może Virgin Mobile za sprawą oferowania ceny 19 groszy za minutę do wszystkich sieci komórkowych (w tym do Play).
1. Virgin Mobile – 3 pkt / 0,19 PLN za minutę (również do Play)
2. MBank Mobile – 2 pkt. / 0,19 PLN za minutę
3. TuBiedronka 1 pkt. / 0,25 PLN za minutę (15 sekundowe naliczanie)
Cena za wysłaną wiadomość SMS do wszystkich sieci
Kolejną sprawą będzie koszt niesłychanie popularnej w Polsce wiadomości tekstowej SMS. Podobnie jak w poprzednim przykładzie nie bierzemy pod uwagę wszelkich pakietów, czy też paczek kupowanych hurtowo w niższej cenie do wykorzystania we wszystkich sieciach komórkowych. W tym miejscu dosłownie nic się zmieniło. Virgin Mobile zgarnął już wcześniej punkt, przy okazji spychając z tego samego miejsca nieistniejącego gracza MVNO Carrefour Mova.
1. Play/Red Bull Mobile/Lycamobile/MTV Mobile – 3 pkt. / 0,09 PLN za wiadomość SMS
2. MBank Mobile – 2 pkt. / 0,10 PLN za wiadomość SMS
3. Virgin Mobile – 1 pkt. / 0,12 PLN za wiadomość SMS
Mobilny Internet
Tutaj nie będziemy się zbytnio rozpisywać, ponieważ prezentowanie okresowych artykułów na temat najlepszych dostawców mobilnego internetu to już tradycja serwisu My mobile. Więcej szczegółów o najnowszym rankingu paczek transferu sieci web w ofercie na kartę znajdziemy w zaktualizowanym artykule o nazwie oferta pakietów internetowych w Virgin Mobile nie jest przełomowa. W tej podkategorii (jak i całym rankingu) bierzemy pod uwagę Play na kartę, a nie Play Lubię to z uwagi na większe korzyści w ogólnym rozrachunku punktowym. Warto wspomnieć, że pozycję lidera objął Red Bull Mobile, który oferuje dłuższy czas ważności darmowego internetu zasileniu (nadal ma 150, a nie 100 dni po doładowaniu 50 PLN).
1. Red Bull Mobile (za darmo i bez limitu do 32 kb/s, 0,02 PLN/1 MB + dłuższy czas ważności)
2. Play (bez limitu do 32 kb/s, 0,01 PLN/1 MB)
3. Plus (bez limitu do 32 kb/s, 0,03 PLN/1 MB)
Jednostka naliczania opłat w mobilnym internecie
Tutaj zrezygnowaliśmy ze sprawdzania jednostki naliczania opłat wyłącznie w pakietach internetowych na rzecz również tej samej jednostki w normalnej ofercie. Odpadają jednak sieci bez oferty Internet. Dalej pierwszeństwo mają korzystniejsze dla danego operatora opcje. Przykładem jest chociażby branie pod uwagę 1 kB w MBank Mobile w pakietach, zamiast 50 kB w standardowym naliczaniu. Masa operatorów oferujących wciąż 100 kB, które jest mało atrakcyjne całkowicie zniknęło z punktowanej pozycji. I bardzo dobrze, może to będzie stymulacja do przemyśleń nad wdrożeniem poprawek w kwestii dokładniejszej jednostki taryfikacji pakietów internetowych przez innych.
1. MBank Mobile – 3 pkt. / 1 kB
2. Virgin Mobile – 2 pkt. / 5 kB
3. Orange/W Naszej Rodzinie – 1 pkt. / 50 kB
Ważność połączeń wychodzących
Plus po wcześniejszym wprowadzeniu rocznej ważności konta po doładowaniu jest wciąż na znacznie wyżej punktowanym miejscu równocześnie z WRodzinie i Virgin Mobile. Dzieje się tak ponieważ w tym pierwszym przypadku każde doładowanie o minimalnej wartości 10 PLN przedłuża nam konto aż o 2 lata. W przypadku Plusa już 5 PLN wystarczy, by mieć konto aktywne o kolejny rok. W efekcie mamy remis w tej podkategorii (5 PLN x 2 lata = 10 PLN). Play Fresh oczywiście nie uwzględniamy, ponieważ w zestawieniu skupiamy się na ofercie Play na kartę, która jako całość jest korzystniejsza w punktacji dla P4 (nawet od Play Lubię to).
1. Orange/T-Mobile/Heyah/MTV Mobile – 3 pkt. / wystarczy wysłanie darmowego SMSa lub wykonanie jakiejkolwiek czynności telekomunikacyjnej (połączenie/SMS/Internet) przedłuża nam konto o rok czasu
2. Lycamobile – 2 pkt. / wykonanie jakiejkolwiek czynności telekomunikacyjnej (połączenie/SMS/Internet) przedłuża nam konto o niespełna 3 miesiące czasu (po 80 dniowej bezczynności np: brak połączeń/SMS mamy wyłączaną kartę SIM)
3. Plus/Virgin Mobile & WRodzinie – 1 pkt. / doładowanie 5/10 PLN przedłuża nam konto aż o 1/2 lata
Wartość dodana (VAS)
Tym razem wyróżnienie przypadło sieci komórkowej Orange. Pomarańczowy operator mógł się pochwalić najbardziej licznym wprowadzaniem różnych promocji. Jest to normalne, ponieważ Orange przeznacza największe kwoty na działania marketingowe spośród tzw. Wielkiej Czwórki (W4) strukturalnych operatorów. Ich liczba była zdecydowanie przeważająca na tle konkurencji. Można nawet powiedzieć, że nie było tygodnia bez jakiejś akcji angażującej w mniejszym lub większym stopniu użytkowników. Ten aspekt w tym miesiącu zadecydował.
1. Play – 3 pkt. / Darmowe rozmowy i SMSy w sieci są standardem (nie musimy niczego aktywować, ani tym bardziej kupować) nawet przez 100 dni po doładowaniu 50 PLN, dostępność usługi BIS (BlackBerry Internet Service) dla terminali BlackBerry w ofercie na kartę, Formuła 4.0 (nielimitowane SMSy do wszystkich sieci przez miesiąc dla użytkowników Pre-paid w cenie 10 PLN) oraz darmowe rozmowy z każdym po zasileniu, bezpłatny transfer plików z serwisu muzycznego Play The Music
2. Red Bull Mobile – 2 pkt. / Darmowy Internet w jakości 32 kb/s, a po doładowaniu 50 PLN pakiet 500 MB ważny aż 150 dni (czyli przez długi czas 5 miesięcy), bezpłatny dostęp do portalu m.redbullmobile.pl, wejściówki na wydarzenia sportowe, eventy klubowe, Formuła 4.0 (nielimitowane SMSy do wszystkich sieci przez miesiąc dla użytkowników Pre-paid w cenie 10 PLN), oferowanie czteropaka puszek Red Bull przy okazji doładowań konta za minimum 30 PLN
3. Orange – 1 pkt. / Wprowadzenie nowych pakietów BlackBerry BIS Absolute, Complete oraz Messanging, bezpłatne oglądanie mobilnej telewizji, możliwość zasilenia konta sumą nawet 15 PLN po wyświetleniu bloków reklamowych, promocje związane ze świątecznymi prezentami do doładowań, darmowy dzwonek zespołu Wham o tytule Last Christmas w usłudze granie na czekanie, bonusy występujące na Facebooku po zabawie wybranymi aplikacjami internetowymi
Ogólna klasyfikacja
Grudniowe zestawienie można określić mianem ciągle panującej hegemonii Play i Red Bull Mobile. Wciąż mocno trzymają się także Virgin Mobile, MBank Mobile czy MTV Mobile. Poza piątką graczy, reszta sieci komórkowych nie zanotowała dosłownie żadnych zmian. Mowa tu o WRodzinie, W Naszej Rodzinie, TuBiedronka oraz Lark Mobile. Awansem mogła się pochwalić natomiast trójka operatorów. Są to kolejno Orange, Heyah i T-Mobile (ta para zawdzięcza to tylko osłabieniu mocy zielonego telkma). Spadki zaś dotyczą dwóch podmiotów, Lycamobile oraz Plus. Sieć Polkomtela obniżyła swoje loty o dwie pozycje z dawnego ósmego na dziesiąte miejsce. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że styczniowy My mobile RANKING będzie zdecydowanie bardziej przewrotny.
źródło: my-mobile.com.pl |